()

 

 

طلا یکی از فلزهای‌ ارزشمند در سطح جهان است ،و علت این ارزشمندی‌ شاید به این خاطر باشد که طلا نسبت به مابقی فلزها‌ دارای‌ انعطاف‌ پذیری بالا،جلای‌ بیشترو زیبایی بالاتری‌ دارد و دقیقا به خاطر همین موارد در آثار زینتی و هنری نیز به میزان قابل‌ توجهی‌ مورد استفاده قرار گرفته است..

اهمیت طلا بیشتر به این خاطر است که از طلا به عنوان استاندارد ساز و پشتوانه ی‌ بین المملی‌ پول‌ محسوب میشود و البته در سال های اخیر به دلیل استفاده در ابزار الکترونیکی بر اهمیت آن بسیار افزوده شده است..

در فرهنگ های مختلف از جمله فرهنگ ایرانی طلا دارای‌ اهمیت بسیاری بوده است،و این از مثل هایی‌ مثل وقت طلاست،یا “دست به خاک بزنی طلا بشه”کاملا هویداست.

تاریخچه ی‌ کشف طلا

از دید باستان‌شناسان کشف و استفاده از طلا به چهارهزارسال‌ پیش از میلاد برمیگردد و در کتاب مقدس هندوها نیز که مربوط به چهارهزار سال قبل از میلاد است از طلا نام برده شده است..

اولین معدن طلا گویا متعلق به بین النهرین‌ بوده است.

 

کشف طلا در ایران

باستان شناسان عقیده دارند که‌ در ایران پیش از سه هزار سال قبل از میلاد از طلا به عنوان فلزی زینتی استفاده میشده‌ است به نقل از استرابون‌ جغرافی دان یونانی، طلا و سرب و نقره از ایران و مخصوصا کرمان استخراج میشده‌ است،در سلسله‌ ی‌ مادها،گویا از طلای‌ معادن همدان استفاده میشده‌ است..

روش های استخراج

دو روش متداول در زمینه ی‌ استخراج وجود دارد روش زیرزمینی و روباز البته نوع روباز به دلیل هزینه و زمان کمتر برای استخراج بسیار مناسب تر است اما قسمت زیادی از معادن طلای‌ جهان‌ زیرزمینی هستند.

و البته یک مرحله فرآوری برای ایجاد طلای‌ خام قابل فروش وجود دارد که از روش های جدایی‌ گرانشی،آسیاکردن و ملقمه‌ سازی‌ در آن استفاده میشود،دانشمندان معتقدند‌ تا کنون‌ نود‌وپنج‌ هزار تن  طلا از پوسته ی‌ زمین استخراج‌ شده است.

تولید محتوا: کانون تبلیغاتی فرمو

 

این مطلب چقدر مفید بود?

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیازات / 5. تعداد آرا:

تا الان امتیازی نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.