()

روز چهارشنبه 20 شهریورماه، دلار از محدوده 11 هزار و 600 تومانی عقب نشست و به سوی سطح حمایتی 11 هزار و 500 تومانی حرکت کرد و به رقم 11550 تومان رسید. همسو با افت قیمت دلار، سکه تمام بهار آزادی در جهت کاهشی حرکت کرد و با افت 40 هزار تومانی به بهای 4 میلیون و 100 هزار تومانی رسید. یکی دیگر از عواملی که در افت قیمت سکه موثر بود، افت بهای اونس در بازارهای جهانی بود که به زیر مرز هزار و 500 دلار رفت.

سه دلیل متفاوت برای افت دلار

در مورد افت دلار در روز گذشته سه دلیل متفاوت عنوان می شد؛ عده ای باور داشتند خبر برکناری جان بولتون توسط دونالد ترامپ فضای بازار ارز داخلی را تحت تاثیر قرار داده است. گروه دیگری اعتقاد داشتند، اساسا بازار تحت تاثیر خبر سیاسی نبوده است و بازار به واسطه تعطیلات و نبود معامله گران در بازار با معامله خاصی روبه رو نبوده است. گروه آخر معامله گران، کاهش نرخ حواله درهم به زیر مرز 3 هزار و 200 تومانی را عاملی می دانستند که منجر به افت قیمت دلار در بازار داخلی شده است.

کاهش معاملات در روز خلوت بازار

در اولین روزی که پس از تاسوعا و عاشورای حسینی، بازار ارز رسما باز می شد، معامله گران چندانی در بازار حضور نداشتند و خرید و فروش های چندانی در آن انجام نمی شد. عده ای عنوان می کردند معامله گران خرید و فروش های خود در هفته جاری را انجام داده اند و به تعطیلات رفته اند یا به احترام فضای محرم، معاملات خود را تعطیل کرده اند. امروز در برابر صرافی های بانکی نیز افراد خاصی حضور نداشتند و می توان گفت بازار در یک روز نیمه تعطیل به سر می برد. در چنین شرایطی بعضی از فعالان باور دارند، برای رصد روند بازار باید منتظر آغاز معاملات از ابتدای هفته آینده بود.

خبر اخراج بولتون به بازار رسید

در حالی که عده ای تعطیلات معامله گران را عامل افت قیمت دیروز می دانستند، گروه دیگری از فعالان باور داشتند، افزایشی های بازار تحت تاثیر خبر برکناری جان بولتون عقب کشیده اند. رییس جمهوری آمریکا عنوان کرده بود به جان بولتون اطلاع دادم که دیگر به حضور او در کاخ سفید نیازی نیست. من و دیگر اعضای دولت با بسیاری از پیشنهادات او شدیدا مخالف بودیم، به همین دلیل از او خواستم استعفایش را تقدیم کند، او هم این کار را کرد.

برخی از تحلیل گران عنوان می کردند، ممکن است که اخراج این مشاور جنگ طلب به معنای زمینه سازی برای مذاکره با ایران باشد. به گزارش بلومبرگ، اخراج بولتون می‌تواند زمینه‌ساز تغییر در سیاست خارجه آمریکا شود و در مورد ایران باعث شود که ترامپ رویه متعادل‌تر و نرم‌تری را در پیش بگیرد. با توجه به اینکه در ماه‌های اخیر شاهد رویه نرم‌تری از ترامپ در مورد ایران هستیم، می‌توانیم پیش‌بینی کنیم که خروج بولتون باعث تغییر رویه ترامپ شود .

ترامپ ابتدا از حداکثر فشارها بر ایران حمایت می‌کرد، اما اخیراً با دیپلماسی نرم‌تری آمده است و در جلسه گروه هفت در فرانسه، ۱۲ شرط اولیه دولت خود برای رفع تحریم‌ها علیه ایران را به سه مورد کاهش داد و در فرانسه از مذاکره سخن گفت.

با این حال، عده زیادی از تحلیل گران بازار ارز  نیز با این موضوع موافق نیستند و عنوان می کردند، باید دید رویه دولت آمریکا به چه صورت ادامه پیدا خواهد کرد. از نظر آن ها تحریم های جدید آمریکا شاید بییشتر این سیگنال را منعکس کند که این کشور هم چنان قصد دارد فشار حداکثری اقتصادی را ادامه دهد.

بازگشت درهم به زیر 3200

در این میان، عده دیگری از فعالان، افت قیمت دلار را بیشتر ناشی از عقب گرد نرخ حواله درهم دانستند. دیروز نرخ حواله درهم از مرز 3 هزار و 200 تومانی عقب نشینی کرد و تا محدوده 3 هزار و 170تومانی افت کرد. در صورت ادامه افت درهم، احتمال دارد که قیمت  دلار در بازار ارز روز پنج شنبه کاهش بیشتری را تجربه کرد. نرخ حواله درهم و دلار رابطه مستقیمی با یکدیگر دارند و معمولا هر زمانی قیمت ارز کشور همسایه پایین تر بیاید، در بازار ارز داخلی نیز سیگنال کاهشی به معامله گران مخابره می شود.

آخرین قیمت دلار و یورو

 قیمت هر دلار آزاد  عصر امروز  چهارشنبه 20 شهریور ۱۳۹۸ با کاهش 100 تومانی بین 11550 و 11580 تومان خرید و فروش شد.

در بازار ارز تهران قیمت فروش یورو به 12850 تومان و قیمت فروش پوند انگلیس به 14250 تومان رسید. قیمت حواله درهم امارات نیز در صرافی‌های دوبی از 3190 تومان به 3165 تومان عقب‌نشینی کرد.

امروز چهارشنبه 1398/06/20 صرافی ملی نرخ رسمی خرید و فروش دلار و یورو را بدون تغییر به شرح زیر اعلام کرد:

قیمت خرید دلار آمریکا: 11,250 تومان     قیمت فروش  دلار آمریکا: 11,350 تومان

قیمت خرید یورو: 12,450 تومان                قیمت فروش  یورو: 12,550 تومان

آخرین قیمت طلا و سکه

امروز چهارشنبه 20 شهریور 1398 سکه طرح جدید  4 میلیون و 100 هزار تومان و سکه طرح قدیم  4 میلیون و 80 هزار تومان قیمت خورد. همچنین قیمت نیم‌سکه 2 میلیون 100 هزار تومان و ربع‌سکه یک میلیون و 300 هزار تومان شد. سکه گرمی هم با قیمت 920 هزار تومان به فروش رسید.

از سوی دیگر بهای اونس طلای جهانی به زیر 1500 دلار و حدود 1491 دلار افت کرد. همچنین در بازار داخلی هر مثقال طلای آبشده به رقم یک میلیون و 791 هزار تومان رسید که معادل هر گرم طلای ۱۸ عیار حدود 413 هزار تومان است.

منبع : اقتصادنیوز

این مطلب چقدر مفید بود?

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیازات / 5. تعداد آرا:

تا الان امتیازی نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.